Disney Cruise Line suspendă temporar toate operatiunile din 14 Martie pana la finalul lunii

Alerta de călătorie Disney Cruise Line Coronavirus (COVID-19) 13 martie 2020 – 12:00 AM

Cu multă prudență și în interesul maxim al oaspeților și angajaților noștri, procedăm la închiderea parcurilor noastre tematice la Walt Disney World Resort din Florida și Disneyland Paris Resort, începând cu închiderea activității duminică, 15 Martie, până la sfârșitul lunii.

Disney Cruise Line va suspenda și toate noile plecări începând de sâmbătă, 14 Martie, până la sfârșitul lunii.

Cu multă prudență și în interesul maxim al oaspeților și angajaților noștri, Disney Cruise Line a decis să suspende toate noile plecări începând de sâmbătă, 14 martie 2020, până la sfârșitul lunii. Această măsură de precauție se aplică tuturor celor patru nave de croazieră Disney.

Deși știm că această decizie poate fi dezamăgitoare, sănătatea și bunăstarea oaspeților noștri sunt de cea mai mare importanță. Suntem în egală măsură angajați cu bunăstarea membrilor noștri incredibili ai echipajului care trăiesc și lucrează la bordul navelor noastre și al Castaway Cay. În timpul operațiunilor suspendate, Disney Cruise Line va continua să compenseze membrii echipajului nostru și a personalului Castaway Cay.

Disney Dream va pleca într-o croazieră de trei nopți din Port Canaveral, așa cum este programat vineri, 13 martie și va reveni în Port Canaveral luni, 16 martie. Disney Fantasy și Disney Magic vor reveni în port sâmbătă, 14 martie. Disney Wonder, care se află în prezent în mijlocul unei croaziere aflate în vestul Canalului Panama, va continua pe itinerarul programat, oaspeții care vor debarca în San Diego vineri, 20 martie.

Disney Cruise Line va oferi oaspeților afectați de această decizie un viitor credit de croazieră sau o rambursare completă, ale cărei detalii le vor fi furnizate direct. Având în vedere volumul de apeluri mai mare decât normal la Centrul nostru de apeluri, vă rugăm ca oaspeții afectați sau agentul de călătorie să aștepte să ne contacteze până după ce primesc un e-mail de la noi.

Mai jos este o listă de navigații cu impact:

Disney Magic

14-19 martie

19-23 martie

23-28 martie

28 martie-2 aprilie

Disney Wonder

20-25 martie

25-29 martie

29 martie-5 aprilie

Disney Dream

16-20 martie

20-23 martie

23-27 martie

27-30 martie

30 martie 3 aprilie

Disney Fantasy

14-21 martie

21-29 martie

29 martie-4 aprilie

12 martie 2020 – 19:45

Informațiile despre boala Coronavirus 2019 continuă să evolueze rapid, iar Disney Cruise Line urmărește îndeaproape îndrumările din partea oficialilor și autorităților din domeniul sănătății din porturile de apel pe care le vizităm. De asemenea, ne-am angajat să menținem oaspeții informați și actualizați și suntem fericiți să adresăm orice întrebări pe care oaspeții noștri le au înainte de vacanța lor de croazieră și după ce vor fi la bord.

Sănătatea și starea de bine a oaspeților noștri, precum și cea a membrilor echipei noastre este principalul nostru obiectiv. Luăm măsuri de precauție și am implementat următoarele orientări, care probabil vor continua să evolueze pe măsură ce mai multe informații devin disponibile:

În acest moment, niciun oaspete sau membru al echipajului care a călătorit din sau în următoarele țări și regiuni în termen de 14 zile de la îmbarcare nu va putea să urce la bordul navelor noastre. Oaspeții aflați în această situație, care sunt programați să navigheze între acum și 12 aprilie 2020, vor putea să își schimbe data navigării sau să anuleze o rambursare completă.
– Austria
– Belgia
– China
– Republica Cehă
– Danemarca
– Estonia
– Finlanda
– Franța
– Germania
– Grecia
– Hong Kong
– Ungaria
– Islanda
– Iran
– Italia
– Japonia
– Letonia
– Liechtenstein
– Lituania
– Luxemburg
– Macao
– Malta
– Olanda
– Norvegia
– Polonia
– Portugalia
– Slovacia
– Slovenia
– Coreea de Sud
– Spania
– Suedia
– Elveția
– Monaco
– San Marino
– Orasul Vatican

Orice invitat sau membru al echipajului care a fost în contact cu cineva din aceste zone, inclusiv oaspeții care au zboruri conectate în aceste locații, de asemenea, nu vor putea să se îmbarce și nici cineva care a ajutat să îngrijească pe cineva suspectat de a avea sau a fost diagnosticat cu COVID-19, sau care este în prezent supus monitorizării sănătății pentru o posibilă expunere. Oaspeții care au călătorie aeriană rezervată prin Disney Cruise Line își vor rezerva automat zborurile pe un traseu alternativ. Oaspeții care și-au rezervat propriile aranjamente de călătorie aeriană trebuie să contacteze direct companiile aeriene pentru a face modificările corespunzătoare.

Așa cum este întotdeauna practica noastră, analizăm toți oaspeții și membrii echipajului înainte de a se îmbarca, și oricine se simte rău cu simptome gastrointestinale sau asemănătoare gripei (febră peste 100,4 ºF, frisoane, tuse sau dificultăți de respirație) nu va fi permis să navigheze.
În plus, toți oaspeții și membrii echipajului, vor avea temperatura controla de către o asistentă cu termometru fără atingere înainte de îmbarcare, indiferent dacă sunt simptomatici sau se simt rău. Screeningul medical suplimentar va fi necesar pentru oricine are o temperatură de 100,4º F sau mai mare, iar ei împreună cu partenerii lor de călătorie pot fi incapabili să navigheze.
Pe baza informațiilor oferite de oficialii de sănătate publică, este recomandat ca oaspeții în vârstă și cei cu afecțiuni cronice grave de sănătate să nu navigheze.

Pentru croazierele care includ o oprire în Nassau sau Castaway Cay, vă rugăm să rețineți că Bahamas nu va permite nimănui să debarce în niciun port bahamian dacă au fost în China, Coreea de Sud, Italia sau Iran în ultimele 20 de zile înainte de sosire. Acești oaspeți vor putea naviga, dar nu vor putea vizita Bahamas.
Pentru croazierele care includ o oprire în Jamaica, vă rugăm să rețineți că, pe lângă locațiile menționate mai sus, oficialii de acolo nu vor permite sa avem oaspeți la bord ca au călătorit în Singapore, în sau în termen de 14 zile de la sosire pentru a veni pe uscat. Acești oaspeți nu vor putea naviga.
Actualizare temporară a politicii de anulare

Având în vedere situația actuală, oferim ajustări temporare ale politicii noastre de anulare pentru a oferi mai multă flexibilitate pentru oaspeții noștri. Aceste ajustări pot continua să evolueze pe măsură ce mai multe informații devin disponibile.

Disney Magic European Sailings

În prezent, nu am făcut nicio modificare a itinerariilor noastre europene, care nu sunt programate să înceapă până la jumătatea lunii mai, deși urmărim îndeaproape situația de acolo. Continuăm să monitorizăm evoluțiile globale și urmărim îndrumările autorităților de sănătate publică și ale porturilor de apel cu privire la cine va permite debarcarea pe baza istoricului călătoriilor și a examinărilor de sănătate. Vom anunța oaspeții dacă este necesară modificarea itinerariului.
Oaspeții rezervați în prezent la navigările noastre europene pentru plecarea noastră până în 25 iulie își pot schimba rezervarea până la o zi înainte de îmbarcare și vor primi un credit de croazieră 100% pentru a fi folosit pentru navigarea viitoare în termen de 15 luni de la data inițială a navigării contactand agentul de turism. Creditul este nerambursabil și se vor aplica rate prealabile standard.
În mod alternativ, oaspeții care sunt rezervați pentru croazierele noastre pe 13 iulie, 18 si 25 iulie 2020, pe itinerariile europene pot întârzia plata finală cu 30 de zile înainte de navigarea lor.

Itinerariile cu Disney Magic până la 8 mai 2020 și Disney Dream, Disney Fantasy și Disney Wonder până la 31 mai 2020

Toți oaspeții care sunt programați să plece pe Disney Magic între acum și 8 mai 2020 și Disney Dream, Disney Fantasy și Disney Wonder între acum și 31 mai 2020, își pot schimba rezervarea până cu o zi înainte de îmbarcare și să primească 100% creditul de croazieră pentru a fi utilizat pentru o viitoare navigație în termen de 12 luni de la data inițială a navigării contactând agentul de turism. Creditul este nerambursabil și se vor aplica rate prealabile standard.
Informații suplimentare Disney Cruise Line Coronavirus (COVID-19)

Disney Cruise Line primește în mod constant printre cele mai mari scoruri de inspecție de sănătate publică și are protocoale de sănătate și siguranță în vigoare. De asemenea, avem un plan cuprinzător, care conține protocoale pentru gestionarea bolilor și urmează îndeaproape îndrumările oficialilor de sănătate publică. În lumina COVID-19, Disney Cruise Line funcționează la niveluri ridicate de curățare și igienizare. Printre procedurile existente în prezent se numără:

  • Instruire pentru toți membrii echipei noastre cu privire la modalitățile de prevenire a răspândirii bolilor la bord.
  • Un screening de sănătate completat de toți oaspeții și membrii echipajului pentru a verifica afecțiunile înainte de a urca la bordul navei.
  • Curățarea și igienizarea extinsă a zonelor cu trafic ridicat (de exemplu, balustrade, manere și butoane pentru elevator) și facilitățile pentru copii.
  • Curățarea tuturor stateroom-urilor de două ori pe zi și dezinfectarea suplimentară atunci când este necesar.
  • Întreruperea autoservirii în locațiile tip bufet.
  • Comunicare periodică cu oaspeții și membrii echipajului cu privire la modul de prevenire a bolilor.
  • Stații de spălare a mâinilor și șervețele de igienizare amplasate în mod convenabil pe toate navele noastre.
  • Clinicile medicale de pe navele noastre sunt dotate cu medici și asistente experimentate și sunt aprovizionate cu consumabile și medicamente pentru a trata o varietate de boli.
  • Potrivit autorităților de sănătate publică, oaspeții pot ajuta, de asemenea, la prevenirea răspândirii coronavirusului (COVID-19) și a multor alte boli, spălându-se frecvent mâinile cu apă și săpun timp de cel puțin 20 de secunde, mai ales după utilizarea toaletei și înainte de a mânca.
  • Părinții își pot supraveghea copiii pentru a se asigura că se spală bine pe mâini. Oaspeții sunt, de asemenea, sfătuiți să-și acopere nasul și gura cu un țesut (sau mânecă superioară) atunci când strănută, și să evite strănutul sau tuse în mâini sau fără a-și acoperi nasul și gura. Oaspeții sau membrii echipajului care prezintă simptome de boală sunt sfătuiți să contacteze imediat Centrul Medical al navei.

Actualizările vor fi postate online pe măsură ce noi informații devin disponibile, iar oaspeții cu întrebări specifice pot contacta agentul de turism. Rețineți că volumele de apeluri pot fi mari.