Industria croazierelor, singura industrie care impune testare 100% – Richard Fain, presedintele Royal Caribbean

Tocmai cand am crezut ca nu exista nimic care sa mai poata face, pandemia este si mai proeminenta in ochii tuturor. Ceea ce s-a intamplat saptamana asta … atatea surprize … atatea confuzii. Cine si-ar fi putut imagina acum sase luni ca in octombrie presedintele Statelor Unite va contracta aceasta boala? Cine ar fi putut crede asta? Acum ii dorim cu totii insanatosire grabnica, impreuna cu Prima Doamna si cu ceilalti implicati in acest episod teribil din Washington. La fel cum inimile noastre se indreapta catre toti cei din intreaga lume care se lupta cu COVID-19.

Oricat de nelinistitoare si de frustranta este aceasta situatie, cred ca, printre toate vestile proaste, este important sa ne amintim ca sunt, de asemenea, si mai multe exemple ca oricand de gestionare a pandemiei si de reducere a riscului acesteia. De fapt, chiar daca nu am trecut peste asta, totusi, ne apropiem suficient de mult, incat sa apara lumina de speranta de la capatul tunelului. Cu siguranta nu voi incerca sa reduc trauma pe care acest coronavirus ne-a provocat-o si care ne provoaca pe toti, dar se fac progrese si nu ar trebui sa ne indepartam privirea de la acest progres. Ar trebui sa fim multumiti de asta. Asa ca incercati sa va relaxati!

De asemenea, trebuie sa ne amintim ca suntem norocosi. Este important sa ne amintim cat de norocosi suntem ca am ajuns pana aici si exista semne pozitive care apar in jurul nostru. Peste cativa ani vom putea privi dezgustati in urma si vom putea sa le povestim copiilor si nepotilor nostri despre cat de cumplit a fost anul 2020, dar chiar acum vanturile schimbarii sunt in aer si exista cateva lucruri foarte incurajatoare care se intampla printre toate stirile negative si vreau sa ma concentrez asupra lor doar pentru o clipa, deoarece cred ca merita.

Cheia este stiinta si cel mai important este faptul ca acum intelegem virusul mult mai bine decat o faceam in urma cu doar cateva saptamani. Dupa cum stiti cu totii, intelegerea problemei este un pas masiv catre rezolvarea ei. Primele mari progrese au avut loc pe frontul medical, medicii si laboratoarele din intreaga lume au dezvoltat regimuri terapeutice care ajuta pacientii care au contractat COVID19 sa se recupereze mai repede si chiar mai bine. Aceste noi tratamente reduc fatalitatea si ratele scad repede. Pe masura ce medicii si spitalele isi imbunatatesc capacitatea de a trata COVID19, ei fac boala din ce in ce mai putin amenintatoare. Cu toate acestea, vestea cu adevarat importanta se refera la testare. Imbunatatirea capacitatii tarii noastre de a testa a fost fenomenala. Pe de o parte, capacitatea de testare traditionala a crescut exponential si acum vedem in mod regulat mai mult de un milion de teste efectuate intr-o singura zi … aceste rezultate pareau imposibile in urma cu putin timp.

Cred ca si mai remarcabil a fost dezvoltarea de noi teste, numarul de noi capacitati de testare pregatite este uluitor. Costul scade, viteza fiecarui test creste, progresele sunt atat de semnificative, incat cred ca, pe termen scurt, vom vedea mai multe beneficii de la testare, decat cele care le vom obtine de la vaccinuri. Vaccinul, arma suprema impotriva acestui virus si dezvoltarea lui intr-un timp atat de scurt este uluitoare si cred ca este probabil ca un vaccin sa fie disponibil inainte de sfarsitul anului, dar obtinerea a suficiente doze pentru o distributie pe scara larga va dura probabil pana candva in primavara . Pe de alta parte, testarea mai rapida, mai ieftina si mai raspandita va avea mult mai mult impact, mult mai devreme. Testarea pe scara larga permite urmarirea contactelor si este singurul mod de testare si urmarire a contactelor care este atat de eficient in limitarea raspandirii comunitare a bolii. Din acest motiv, cred ca teste din ce in ce mai bune si mai multe, vor fi solutia pentru a opri raspandirea COVID19. Vaccinul va fi in continuare o lovitura excelenta in brat pentru noi toti si pentru economiile noastre, imi pare rau ca nu am putut rezista jocului de cuvinte, dar testarea si urmarirea contactelor vor avea cel mai mare impact pe termen scurt.

Dupa cum stiti saptamana trecuta Healthy Sail Panel a finalizat recomandarile si le-a transmis la CDC. Exista o multime de lucruri care diferentiaza acest panou public de panoul public obisnuit pe care il infiinteaza in mod normal companiile din industrii, dar cred ca exista cateva diferente deosebite cu privire la acest panou pe care noi si Norwegian Cruise Holdings le-am stabilit.

Primul este calibrul membrilor, toata lumea foloseste experti pentru un astfel de panou public, dar nu cunosc niciun panou nicaieri altundeva in lume care sa aiba un grup atat de distins de oameni cu astfel de acreditari intr-o experienta practica atat de extinsa in aceste domenii specializate. Co-presedintii, Guvernatorul Mike Leavitt si doctorul Scott Gottlieb au intrunit intr-adevar o echipa All Star si au condus acea echipa intr-o calatorie stiintifica de patru luni pentru a proteja sanatatea publicului.

A doua este transparenta procesului pe care l-au anuntat cu panoul. Cel mai important, a invitat observatori externi, inclusiv CDC, alte linii de croaziera si alti experti sa se alature intalnirilor sale.

In cele din urma, nu doar a publicat recomandarile sale, a explicat baza acestor recomandari si stiinta din spatele concluziei lor, care cred ca este un fapt distinctiv important. Stim cu totii ca nu putem elimina toate riscurile de Covid19 sau orice altceva in acest sens, prin urmare, solicitam grupului sa ne ajute sa indeplinim doua obiective specifice de reducere a riscului de covid la nivelul inferior in comunitatile de origine ale oaspetilor nostri si sa ne asiguram ca putem gestiona corect un incident Covid la bord, eficient si fara a deranja toti oaspetii sau comunitatea locala.

Panoul a facut 74 de recomandari specifice pentru realizarea acestor doua obiective prin implementarea recomandarilor panoului, intentionam sa facem din navele noastre un mediu, un bubble, daca vreti, care prezinta de fapt un risc mai mic de transmisie decat in ​​comunitatile lor de origine pe uscat. Pentru a ajunge acolo, panoul a propus o abordare completa si stratificata a mai multor protocoale de operare diferite, nu a fost doar una. Cel mai important, ei au recomandat sa instituim testare obligatorie in procent de 100% pentru toti cei care intra pe nava, atat oaspeti cat si echipaj. Industria noastra a imbratisat acest lucru impreuna cu CLIA, asociatia noastra din industria croazierelor care tocmai a anuntat ca toti membrii vor trebuie sa faca acest lucru. Nicio alta sectiune din industria turismului, nicio alta industrie in general, nu efectueaza teste 100%. De fapt nicio alta industrie din lume nu impune testarea in procent de 100%. Cel mai apropiat exemplu este bubble-ul care a fost organizat pentru echipele NBA si care a avut un succes atat de mare, dar testarea pe cat de utila nu poate rezolva problema de la sine. Fiecare pas individual ajuta la indepartarea nivelurile de risc pana cand resim saproiectam o calatorie mult mai sigura. Il compar cu o masina, franele te mentin in siguranta, desigur, centura de siguranta ajuta foarte mult sa ai o protectie si mai buna, apoi adaugi un airbag si incepi sa vezi efectul unei abordari stratificate.

Puteti vedea raportul complet al Healty Sail Panel la royalcaribbeangroup.com/HSPreport. Raportul, in timp ce este cuprinzator, este de fapt usor de inteles si prezinta stiinta intr-un mod foarte clar, chiar va incurajez sa-l cititi. Stiu ca raportul devine un pic plicticos in unele locuri, dar, in general, este de inteles si convingator.

Este demn de remarcat faptul ca in Europa mai multe linii de croaziera au navigat cu succes inca din luna iulie in conformitate cu protocoale foarte similare cu cele pe care le-am propus in healthy Sail Panel. Croazierele au fost o experienta placuta si, mai important, continua sa se desfasoare in siguranta.

Grupul nostru a venit convins ca se poate face, echipa noastra de conducere a venit convinsa ca se poate face si, pe masura ce ne-am intalnit cu oficiali guvernamentali, a crescut si increderea.

CDC si alte autoritati de reglementare lucreaza la acest lucru de mult timp. Suntem recunoscatori pentru concentrarea CDC asupra sanatatii si pentru timpul pe care ei si observatorii lor l-au petrecut pe acest subiect important impreuna cu exertii din Healthy Sail Panel. Credem ca acest lucru a fost foarte util si credem, de asemenea, ca intelegerea stiintei referitoare la COVID-19 s-a imbunatatit dramatic. Cu totii am invatat din greselile din trecut, am folosit acest timp in mare avantaj si sunt multumit de proces.

Multi dintre voi stiti ca ne-am programat sa ne intalnim vineri cu CDC si cu grupul de lucru COVID-19, chiar pe acest subiect. Din pacate, anuntul neasteptat al imbolnavirii presedintelui si al diferitilor oficiali ai Casei Albe au determinat amanarea acestei intalniri, dar liniile de comunicare raman deschise si ne asteptam ca dialogul sa continue in mod productiv si lucram la el. Acum, in curand, speram sa avem ocazia sa ne punem la incercare planurile, nu se va intampla peste noapte, va dura ceva timp pentru ca acest proces sa se desfasoare si ne propunem sa incepem incet prin instruirea echipajului nostru si lansarea unei serii de navigatii de testare fara venituri unde putem recurge si putem valida noile protocoale. Procesul va fi evaluat cu atentie de catre observatori externi independenti si abia dupa efectuarea testelor cu succes vom incepe sa navigam din nou. Vor fi la inceput croaziere scurte, cu destinatii limitate si excursii controlate la tarm, dar pe masura ce invatam si pe masura ce stiinta continua sa se imbunatateasca, ne vom extinde, atunci viata voastra si a noastra poate incepe sa-si recapete normalitatea.

V-am spus de la inceput ca intelegem importanta de a face acest lucru corect. V-am spus ca nu ne vom grabi, nu vom merge pe scurtaturi si ne angajam in continuare sa ne asiguram ca o facem corect, de fapt cercetarile noastre arata ca fiecare public care conteaza pentru noi oaspeti, echipaj, guverne, medici, consultantii de calatorii si investitori, toti se asteapta ca noi sa ne miscam incet, sigur, dar in siguranta.

Sunt extrem de mandru de oamenii nostri ca au ramas cu noi si ne-au ajutat sa ajungem in acest punct, volumul de munca a fost extraordinar si presiunea si incertitudinea au fost absolut non-stop. Aceeasi situatie este valabila pentru toti dintre voi, nimic nu a pus vreodata la incercare parteneriatul nostru ca in ultimele luni, dar impreuna am perseverat si vom continua sa facem acest lucru impreuna.

Ziua este mai aproape ca niciodata, cand ne putem intalni personal, probabil pe o nava, si ne putem intalni chiar si cu tunsori pe care le putem recunoaste.

Mai sunt multe lucruri de facut intre acum si atunci, dar progresul este tangibil si trebuie sa va spun sa continuati sa va spalati pe maini si sa purtati mastile, inca nu este momentul pentru relaxare.