„Ador Azamara! Oferim un serviciu care da bucurie oamenilor si le imbunatateste viata.”Carol Cabezas, directorul operational Azamara

„Vom iesi din asta (COVID-19), iar cand o vom face, acest lucru (croaziera) este ceva ce oamenii vor avea nevoie si mai mult, pentru a readuce bucuria in viata lor, pentru a-si mentine mintea in dezvoltare si vom fi acolo pentru ei ”, a declarat Carol Cabezas, directorul operational Azamara.

Ceea ce atrage pasagerii catre Azamara sunt „conexiunile” pe care le ofera acest brand, permitandu-le sa se „conecteze” cu oamenii si culturile din destinatiile pe care le viziteaza. In plus, oamenii sunt atrasi pentru ca echipajul este atat de pasionat de valoriile companiei, precum si de intimitatea si caldura oferite de dimensiunea navelor.

Ea a spus ca marca se potriveste cu o nisa unica in portofoliul Royal Caribbean.

Intre timp, numele jocului se adapteaza, potrivit lui Cabezas. „Din punct de vedere al tarmului, toata lumea este acasa, conectata virtual, colaborand si mergand mai departe cu initiative pentru momentul in care intram din nou in functiune. (Azamara si-a suspendat navigatiile de iarna 2020-2021 in timp ce planuia sa revina in serviciu pentru sezonul de primavara din 2021 in Europa.)

„Cand vine vorba de echipele noastre la bord, navele noastre sunt acostate in prezent la Glasgow. Cand au ajuns, navigand pe raul Clyde, oamenii s-au adunat sa-i intampine. A existat o revarsare minunata de sprijin pentru nave. De asemenea, am gazduit vizitatori de la un spital local pentru copii. Folosind toate echipamentele de protectie, am putut sa ii primim la bord, ajutandu-i sa inteleaga ce este o nava de croaziera. ”

„Absolut, comercializam”, a raspuns Cabezas, cand a fost intrebata cum mentine o prezenta pe piata in timp ce navele sale sunt andocate. „Rezervarile noastre sunt puternice”, a adaugat ea. „Cand ne uitam la afacerea noastra pentru Europa si nu numai, acum este mai puternica decat era anul trecut in acest moment pentru 2020. Este condusa de loialisti in acest moment.

„Ne-am deschis desfasurarea pana in primul trimestru al anului 2022 si, chiar si atat de departe, arata tendinte foarte pozitive.”

Cabezas s-a alaturat echipei Azamara in 2017, dupa 17 ani cu Royal Caribbean Group. A inceput in ceea ce a numit un rol analitic si financiar in vanzari, inainte de a trece la managementul veniturilor si a fost ulterior pusa pe prima linie a vanzarilor, preluand conturile nationale pentru Celebrity Cruises, inainte de a fi numita vicepresedinte al relatiilor cu investitorii. Aceasta pozitie, a spus ea, i-a oferit o perspectiva extraordinara si o intelegere a afacerii in ansamblu, a unei corporatii si a functionarii interioare a fiecarei marci.

Printre cele mai importante aspecte ale carierei sale: a jucat un rol in lansarea Azamara, introducerea navelor Celebrity Solstice si cand actiunile Royal Caribbean au depasit valoarea de 100 USD/actiune, iar compania a atins nivelul de investitii.

In calitate de COO la Azamara, Cabezas a spus ca se implica in fiecare aspect al operatiunii, dar ocuparea majoritatii timpului este aspectul oamenilor.

„Imi place sa inteleg ce se intampla in toata afacerea noastra si cum sunt motivate echipele noastre, precum si echipele de la bord si sa mentinem membrii comitetului nostru executiv, in special, foarte implicati.

„Acesta este un produs care depinde atat de mult de oameni si relatii, incat trebuie sa investesti timp pentru a intelege nivelul moral al oamenilor, entuziasmul lor si modul in care vad marca pe masura ce avansam.

„Suntem cu totii atat de pozitivi ca aceasta industrie se va relua in curand”, a continuat ea, „si va depasi indoielile si negativitatea din jurul croazierelor.

„Trebuie sa lucram impreuna pentru a ajuta oamenii sa inteleaga ca croaziera este o optiune minunata de vacanta si ca industria a facut intotdeauna tot posibilul pentru a face din ea un mediu sigur si acum vom duce acest lucru la un nivel si mai inalt.”

Motivatia ei? „Ador Azamara. Cand te uiti la ceea ce facem; oferim un serviciu care da bucurie oamenilor si le imbunatateste viata. ”