Richard Fain – Presedintele si CEO Royal Caribbean Group despre starea industriei croazierelor

De mai bine de cinci decenii, navele de croaziera inovatoare ale Royal Caribbean Group au dus in fiecare an milioane de oaspeti catre mii de destinatii din intreaga lume. Cu toate acestea, pentru majoritatea anului 2020, cele 62 de nave apartinand celor patru marci de croaziera ale sale – Azamara, Celebrity Cruises, Royal Caribbean International si Silversea Cruises – si intreprinderea sa comuna TUI Cruises si Hapag-Lloyd Cruises au fost fortate sa stea inactive in porturi si ape deschise din cauza restrictiilor de calatorie si a ordinelor „No Sail” declansate de pandemia Covid-19.

In urma opririi industriei, Royal Caribbean Group a avut o prioritate cheie: sa se asigure ca cei peste 45.000 de membri ai echipajului sa se intoarca in siguranta acasa. „Am lucrat cu guverne si alte organizatii pentru a coordona efortul monumental de a repatria membrii echipajului nostru”, spune Richard Fain, presedinte si CEO al Royal Caribbean Group. „Au existat conversatii in curs foarte complexe si provocari logistice incredibil de dificile pentru a naviga impreuna, dar cu totii am fost condusi de un singur obiectiv comun – asigurarea bunastarii tuturor. Imi face placere sa spun ca peste 98% din membrii echipajului nostru s-au reunit acum in siguranta cu cei dragi in peste 90 de tari din intreaga lume “.

Royal Caribbean Group a implementat, de asemenea, cateva masuri cheie pentru a ajuta la protejarea atat a bunastarii fizice cat si mentale a membrilor echipajului si a familiilor acestora. Printre noile servicii oferite se numara o editie pentru angajati a programului RCL Cares.

„Programul a intensificat sprijinul oferit de mai multe dintre serviciile noastre de asistenta pentru angajati, incercate si adevarate”, spune Fain. „In cadrul acestui lucru, am oferit membrilor echipajului nostru si familiilor acestora consiliere telefonica sau online 24/7, precum si alte resurse care pot fi accesate de acasa sau de la bordul navelor noastre. De asemenea, am creat un fond dedicat angajatilor pentru a-i sprijini pe colegii nostri care au fost grav afectati de greutati ca urmare a COVID-19. ”

Apreciind mereu rolul fundamental pe care il joaca membrii echipajului de la bordul navei in a contribui la livrarea de experiente de croaziera de neuitat oaspetilor si la stimularea succesului companiei, Fain adauga: „In ciuda faptului ca s-au confruntat cu o provocare dificila, membrii echipajului nostru au fost incredibil de intelegatori, pasionati si motivati. Este incurajator si motivational sa vedem acest lucru si suntem norocosi sa fim alaturi de ei in toate acestea. ”

Acum ca toti membrii echipajului, cu exceptia celor esentiali, au fost repatriati cu succes si tarile din intreaga lume incep sa-si deschida granitele si sa relaxeze restrictiile de calatorie, Royal Caribbean Group isi indreapta atentia spre o noua provocare: cum sa reia in siguranta operatiunile.

„In timp ce situatia ramane complexa pe masura ce continuam sa aflam despre virus impreuna cu restul lumii, vedem ca accentul principal al conversatiilor noastre cu guvernele si organizatiile din industrie se indreapta catre revenirea noastra sanatoasa la navigatie”, spune Fain.

La momentul redactarii acestui document, Royal Caribbean Group nu stabilise o data pentru reluarea operatiunilor. „Singurul obiectiv” al companiei este de a dezvolta un plan care sa-si protejeze oaspetii, membrii echipajului si destinatiile pe care navele sale le viziteaza la un „standard chiar mai ridicat” decat in trecut, spune Fain.

“Cu o boala fara precedent, cum ar fi COVID-19, exista o multime de factori diferiti de luat in considerare”, explica el. Cu toate acestea, in cele din urma se reduce la faptul ca abordarea noastra trebuie sa aplice cele mai bune principii disponibile in domeniul stiintei, tehnologiei, ingineriei si sanatatii publice; trebuie aplicat la nivel global, avand in vedere structura activitatii noastre dinamice; si trebuie sa fie cuprinzatoare, astfel incat sa acopere intreaga experienta de croaziera de la momentul transmoiterii documentelor de imbarcare catre oaspeti pana la momentul in care se intorc acasa. Este o provocaresi pe buna dreptate – nu facem compromisuri in ceea ce priveste siguranta. Vrem sa intelegem bine situatia cand ne intoarcem si facem cate un pas pe rand pentru a ajunge acolo “.

Renumit pentru spiritul sau inovator si de pionierat, Royal Caribbean Group isi propune sa deschida calea atunci cand vine vorba de dezvoltarea de noi standarde imbunatatite de sanatate si siguranta, protocoale si bune practici. Unindu-si fortele cu Norwegian Cruise Line Holdings Ltd. (NCLH), compania a infiintat un Healthy Sail Panel, care cuprinde un grup de profesionisti recunoscuti la nivel mondial, specializati in diverse discipline, inclusiv sanatate publica, boli infectioase, biosecuritate, ospitalitate si operatiuni maritime. Panoul este co-prezidat de Mike Leavitt, fost guvernator al Utah care a condus Departamentul SUA pentru Sanatate si Servicii Umane, si Scott Gottlieb, fost comisar al Administratiei SUA pentru Alimente si Medicamente.

„Aceasta boala fara precedent ne cere sa dezvoltam standarde fara precedent in materie de sanatate si siguranta”, spune Fain. „Aducerea la bord a acestor experti respectati pentru a ne ghida demonstreaza angajamentul nostru de a ne proteja oaspetii, echipajele si comunitatile pe care le vizitam.”

Membrii comisiei au lucrat pe tot parcursul verii cu echipe interne de la Royal Caribbean Group si NCLH pentru a elabora recomandari privind avansarea sanatatii si sigurantei. „Vrem sa fim meticulosi in timp ce examinam fiecare aspect al operatiunilor noastre pentru a identifica unde trebuie sa ne imbunatatim si cum sa facem acest lucru cel mai bine”, spune Fain. „Evaluam toate posibilitatile, asa ca incurajam pe toata lumea sa-si aduca ideile la masa – avem timpul de partea noastra, asa ca vom profita la maximum de acest timp pentru a ne asigura ca le intelegem bine”.

Fain se asteapta ca liniile de croaziera sa fie nevoite sa introduca mai multe masuri. „Aceasta ar putea include totul, de la imbarcare si check-in esalonat la verificari de temperatura, optiuni de testare pentru oaspetii si echipajul nostru, capacitate redusa de navigatie, distantare sociala, protocoale imbunatatite de igienizare si dezinfectare si ajustari la mese, divertisment si alte experiente la bord”, el spune. „Majoritatea navelor din flota noastra sunt moderne si de design avansat, asa ca nu ne asteptam sa facem ajustari structurale semnificative la amenajarile de la bord in acest moment. Cu toate acestea, suntem cu siguranta deschisi sa luam astfel de masuri in cazul in care acestea sunt considerate adecvate. ”

Odata finalizat, Healthy Sail Panel va oferi recomandari Centrelor SUA pentru Controlul si Prevenirea Bolilor. Recomandarile vor fi, de asemenea, impartasite cu intreaga industrie globala a croazierelor si cu alte organisme de reglementare. Ca parte a abordarii open source, alte sectoare de calatorii vor putea, de asemenea, sa valorifice constatarile si protocoalele.

„Industria globala a croazierelor a avut intotdeauna standarde riguroase de sanatate, dar acum avem oportunitatea de a ridica stacheta si mai sus”, spune Fain. “Speram ca echipa noastra de experti poate dezvolta cele mai bune practici care pot imbunatati siguranta si pot oferi tuturor celor din industrie o foaie de parcurs pentru reducerea riscurilor COVID-19.”

Angajatii din intregul grup Royal Caribbean joaca, de asemenea, un rol esential in a ajuta compania si brandurile sale sa se pregateasca pentru o revenire la operatiunea comerciala.

„Oamenii s-au mobilizat pentru a se reuni in grupuri de lucru multifunctionale, iar ideile si conceptele care au aparut au fost cu adevarat uimitoare”, spune Fain. „Multe dintre aceste sugestii au fost incluse in planul care este in curs de revizuire de catre panoul nostru Healthy Sail.

„In multe privinte, impactul Covid-19 asupra lumii este diferit de orice am vazut in experienta noastra si totusi exista similitudini cu alte crize pe care le-am depasit, cum ar fi SARS, H1N1 si atacurile teroriste. Singura constanta din aceasta industrie este schimbarea si nu suntem straini de asta la Royal Caribbean Group. Nu numai ca imbratisam schimbarea, ci o valorificam si – de fapt, face parte din mantra noastra de „progres continuu”.

Aceasta mantra este dovedita de munca Royal Caribbean Group cu porturile, autoritatile de destinatie, furnizorii de excursii la tarm si altii din industria de calatorii mai larga pentru a se asigura ca oaspetii si echipajul vor avea experiente sigure si placute pe uscat in timpul viitoarelor lor croaziere.

„Pastrarea oaspetilor si a echipajului la fel de siguri pe uscat pe cat sunt la bordul navelor noastre a fost intotdeauna o parte esentiala a vacantei de croaziera pentru toate brandurile noastre”, spune Fain. „Colaboram indeaproape cu autoritatile si cu partenerii nostri de destinatie pentru a dezvolta modalitati prin care ne putem asigura ca standardele noastre de sanatate si siguranta tin cont de necesitatea de a proteja atat oaspetii, cat si comunitatile locale. Si aceasta face parte din planul mai extins pe care il revizuieste Healthy Sail Panel. ”

La fel ca orice alta companie de croaziera, Royal Caribbean Group si brandurile sale au fost afectate in mod semnificativ de efectele pandemiei COVID-19 in ultimele cateva luni. „Putini si-ar fi putut imagina cat timp pandemia ar avea impact asupra lumii in masura in care o are, dar aici suntem in a doua jumatate a anului si majoritatea operatiunilor nu s-au reluat”, spune Fain. „Am luat mai multe decizii dificile, dar necesare, pentru a putea trece prin aceasta situatie. In plus, inchiderile santierului naval si efectele pandemiei asupra lanturilor globale de aprovizionare au modificat, de asemenea, termenele pentru viitoarea noastra cladire DS si proiecte de revitalizare. ”

Unele dintre cele mai recente modificari includ intarzierea livrarii Odyssey of the Seas catre Royal Caribbean International pana in primavara anului 2021 si amanarea proiectelor de actualizare si imbunatatire „Royal Amplified” pe Allure of the Seas, Adventure of the Seas, Explorer of the Seas si Liberty of the Seas la o data ulterioara. „Speram sa aducem aceste amplificari la viata in curand, probabil dupa 2021”, spune Fain.

Cu toate acestea, au existat vesti bune; doua dintre brand-urile Royal Caribbean Group au sarbatorit repere importante in ultimele luni. In ceea ce se crede ca este o premiera in industria de croaziere, Celebrity Cruises a preluat virtual a doua sa nava din clasa Edge, Celebrity Apex, printr-o conferinta video cu oficiali de la santierul naval Chantiers de l’Atlantique in aprilie. Apoi, in iunie, Silversea Cruises a preluat Silver Origin de la Santierul Naval De Hoop din Rotterdam, Olanda, marcand prima livrare personala a navelor de croaziera de dupa pandemia COVID-19. Si in iulie, Royal Caribbean Group a cumparat actiunile ramase ale Silversea, preluand proprietatea deplina a liniei de croaziera de lux.

„Silversea a fost o potrivire excelenta pentru compania noastra inca din prima zi”, spune Fain. „Culturile celor doua organizatii s-au dovedit a fi armonioase, iar oaspetii au raspuns favorabil combinatiei. Asteptam cu nerabdare viitorul, inclusiv livrarea noii Silver Moon la sfarsitul acestui an. ”

Fain adauga: „In stiri similare, asociatii noastrii, TUI Cruises, au finalizat integrarea cu operatorul de croaziera de lux si de expeditie din Germania Hapag-Lloyd Cruises in iulie.”

Aceste sclipiri de speranta reflecta mesajele pozitive pe care le da Fain in videoclipurile pe care le-a postat pe canalele de socializare corporative Royal Caribbean Group de-a lungul pandemiei. Scopul principal al acestor videoclipuri este de a oferi clientilor si partilor interesate din industrie informatii si de a-i asigura ca industria de croaziere face tot posibilul pentru a se asigura ca poate oferi vacante sigure si placute in viitor.

„Este de inteles ca oamenii sa fie nesiguri cu privire la orice forma de calatorie chiar acum”, spune Fain. „Ne confruntam cu o boala complet noua si majoritatea calatorilor vor avea noi intrebari si asteptari pe masura ce isi planifica urmatoarea vacanta, indiferent daca este vorba de o croaziera sau altfel. Industria de croaziere are aceleasi intrebari si cautam experti precum cei din panoul nostru Healthy Sail pentru raspunsuri care sa usureze preocuparile tuturor. ”

Odata ce industria are aceste raspunsuri, trebuie sa lucreze proactiv si colaborativ pentru a le impartasi in toata lumea, spune Fain. „Companiile de croaziera trebuie sa imparta un set robust de resurse si comunicatii pentru agentii de turism, partenerii nostri de destinatie, furnizorii, mass-media si alte parti interesate”, spune el. „Impreuna, putem fi o sursa cheie de informatii pentru a ne ajuta sa ne educam oaspetii, angajatii partenerilor si actionarii. Informatia este un bun public, acum mai mult decat oricand. ”

In ciuda provocarilor din ultimele luni, Fain este increzator ca industria de croaziera globala va reveni. „Parti ale lumii se redeschid incet si vedem deja croazierele reluate cu succes in regiuni precum Europa”, explica Fain. „De fapt, TUI Cruises a inceput sa navigheze din nou in Germania. Ne facem temele ca industrie, iar dovada va fi in rezultate pe masura ce lucrurile continua sa progreseze.

„As incuraja calatorii sa-si ia timp sa invete despre protocoalele din industrie odata ce acestea sunt disponibile, sa puna multe intrebari si sa caute indrumari de la consilierii de calatorie si de la cei pe care ii cunosc personal, care sunt dispusi sa calatoreasca si sa calatoreasca la bordul vaselor de croaziera in special. Am de gand sa fac acelasi lucru pentru urmatoarea mea vacanta, pe care o astept cu nerabdare! ”